Přeskočit na navigaci

Kachlová kamna

Kachlová kamna

Kachlová kamna jsou stavěna k dodávání tepelné energie do obytných prostor.

Kamna jsou konstruována k dodávání tepelné energie do vytápěných prostor. Jsou stavěna tak, aby vyhřívala hlavní obytnou část domu. Dosahují obrovské účinnosti spalování (až 92%) a to díky spalovacím komorám, které jsou konstruovány podle nejmodernějších poznatků a z materiálů odolávajícím vysokým teplotám. V kamnech se topí pouze suchým dřevem a díky dokonalému spálení dřevní hmoty vyprodukuje takové množství emisí a popílku, které strom za dobu růstu spotřebuje a zároveň se rovná stejné produkci CO2, kterou strom vyprodukuje při tlení. Můžeme tak tvrdit, že spalování dřeva v takovém topidle je ekologické. Aby uvolněná energie v ohništi neodešla komínem na zmar, je nedílnou součástí kamen tahový systém. Tahy jsou stavěny z keramických materiálů a jejich délka může dosahovat až 12ti metrů. Tento systém zpracuje a akumuluje tepelnou energii ze spalin a ta se přes keramický plášť dostává do obytných prostor v podobě sálavého tepla. (více informací o sálavém teple).

Řez kamen

Kamna dělíme na kachlová a omítaná, a dále je pak rozdělujeme do tří skupin: lehká, polotěžká a těžká kamna.

Lehká kamna

Jsou to kamna, která disponují velkým výkonem na malé ploše. Pro jejich rychlý náběh (cca 1h) a krátkou akumulační dobu (1h- 5h) jsou vhodná do rekreačních objektů, chalup a jiných nepravidelně obydlených staveb. Často se kombinují s tzv. horkovzdušným systémem. (viz. Teplovzdušná konvekce).

Polotěžká kamna

Kmna s relativně pružným náběhem a levným provozem. Jsou vhodná k vytápění domu v  přechodném období na podzim a na jaře, kdy se nevyplatí zapínat centrální topení. V  zimních měsících nám zpříjemní atmosféru domova sálavým teplem (více informací o sálavém teple) a nemalou částí nám dotují tepelnou energii do obytných prostor. Doba akumulace u polotěžké konstrukce kamen se pohybuje od 5ti do 12ti hodin.

Těžká kamna

Kamna, která tvoří pro jejich velikost hlavní dominantu interiéru. Těžká kamna slouží jako hlavní tepelný zdroj obytných prostor. Pro jejich velkou hmotnost dosahují obrovské akumulační doby a to 12- 24 hodin i více. To znamená, že po příchodu ze zaměstnání nemusíte okamžitě řešit teplotu v domě. Výhodou je i jejich snadná a pohodlná obsluha, na jedno přiložení (zatopení) je o teplo postaráno na celý den, přičemž teplota pláště je 40-60°C.

Ukázky našich realizací naleznete ve FOTOGALERII.


Kamnářství Marek Štádlík

Kamnářství Marek Štádlík
Pod Invalidovnou 1945
508 01 Hořice

Rychlý kontakt
Tel.: +420 724 576 393
Email: kamna-ms@centrum.cz
Web: www.kamna-ms.cz